Informacja o jakości powietrza

http://powietrze.katowice.wios.gov.pl/

REKRUTACJA ELEKTRONICZNA DO ŻŁOBKA

UWAGA RODZICE

Dla usprawnienia procesu rekrutacji w żłobkach miejskich dla których organem prowadzącym jest Miasto Ruda Ślaska został uruchomiony  elektroniczny system zapisów.

Platforma elektroniczna wspomagająca procedurę zapisu dziecka do żłobków miejskich umożliwia składanie wniosków w trybie całorocznym, jednocześnie porządkując wnioski zgodnie z datą złożenia wniosku oraz kryteriami zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Zmiana formy zapisów z tradycyjnej - papierowej na elektroniczną daje rodzicom możliwość składania wniosku przez internet z dowolnego miejsca.

Zapisy  odbywają się przez cały rok, natomiast nabór na wolne miejsce w żłobku będzie się   odbywał   w miarę zwalniania się  miejsc .

System jest aktywny pod adresem https://zlobki.vulcan.net.pl/rudaslaska

 

Prosimy o zapoznanie się z "Regulaminem zapisów elektronicznych do żłobków miejskich" dostępnym w "Plikach do pobrania" na stronie logowania.

UWAGA!!!  prosimy o zwrócenie uwagi na § 2, ust. 14 Regulaminu - wnioski nie przedłużane co 3 miesiące są usuwane z systemu.

 

Proszę nie drukować wniosków. Wniosek będzie potrzebny dopiero do przyjęcia dziecka.

Wiosenne sadzenie kwiatków

15 maja br. w żłobeczku w Orzegowie dzieci miały okazję samodzielnie sadzić w ogórku rożne kwitnące roślinki. Stało się to dzięki uprzejmości pana Pawła Gehrmana i sklepu Leroy Merlin. Zajęcia prowadziła przemiła pani animator. 

Bardzo dziękujemy.

 

Spotkanie z panem dzielnicowym

Dnia 15 maja w żłobku Na Wirku odbyło się spotkanie z panem policjantem - dzielnicowym sierżantem Grzegorzem Gładyszem.

Nasz gość przypomniał dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się na drodze oraz zaprezentował akcesoria niezbędne w jego pracy.

 

 

Wizyta pani doktor

Niedawno odwiedziła nas specjalista medycyny rodzinnej i pediatrii pani Teresa Seweryn. Pani doktor opowiadała dzieciom o zawodzie lekarza, pokazywała swoje narzędzia pracy, zachęcała żeby nie bać się wizyt u lekarza i pielęgniarki. Dzieci słuchały z wielkim zainteresowaniem i na koniec podziękowały pani doktor piękną laurką.

 

 

 

Współpraca z przedszkolami

Nasz żłobeczek owocnie współpracuje z sąsiadującymi przedszkolami umilając czas dzieciom wzajemnymi wiosennymi występami. 

W Orzegowie odwiedziło nas Miejskie Przedszkole nr 12 z oddziałami integracyjnymi. Starsi koledzy i koleżanki zaprezentowały wysoki poziom artystyczny a nasze dzieci słuchały grzecznie.

Na Wirku zaś to nasze dzieci zaprezentowały gościom z Miejskiego Przedszkola nr 20 inscenizację "Rzepki". 

 

 

 

 

Odwiedziny policjantów

W dniu 19 lutego br. w żłobku w Orzegowie odbyło się spotkanie naszych żłobkowiczów z policjantami zorganizowane w celu zapoznania dzieci z zawodem policjanta oraz bezpiecznym poruszaniem się po drodze.

Dziękujemy aspirantowi sztabowemu Aleksandrze Palion i młodszemu aspirantowi Romanowi Aleksandrowiczowi za ciekawe przedstawienie swojej pracy, stroju i akcesoriów policyjnych oraz za przedstawienie dzieciom zasad bezpieczeństwa przy przechodzeniu przez ulicę.

Dzieci były bardzo skupione i z zainteresowaniem słuchały przybyłych gości.

Najmłodsi najstarszym

Tradycją żłobkową już staje się zapraszanie pensjonariuszy domów opieki na jasełka przedstawiane przez grupy starszaczków.

W tym roku w dniach 4  stycznia odwiedzili nas już po raz trzeci w Orzegowie  szanowni goście z  Domu Opieki "Senior"  a 5 stycznia w Wirku po raz pierwszy goście z Dziennego Domu "Senior - Wigor".

Dla nas i pewnie dla naszych gości również te spotkania są bardzo wzruszające. Jeszcze w klimacie świątecznym najmłodsi z najstarszymi śpiewają kolędy i pastorałki. Dzieci starają się wyjątkowo pięknie wystąpić, atmosfera jest cudowna. Gościom bardzo się u nas podoba i hojnie obdarzają dzieci pochwałami i oklaskami.

Poprzez takie spotkania dzieci uczą się szacunku dla osób starszych, integracji międzypokoleniowej i tolerancji.

 

 

 

 

jesienne wyprawy

Pożegnania nadszedł czas....

W ostatnich dniach niejedna łezka zakręciła się w oczach rodziców i personelu. Zegnaliśmy łącznie 64 Absolwentów Żłobka w Orzegowie i Wirku. Dzieci na zakończenie pięknie zaprezentowały czego się u nas nauczyły w krótkich występach. W Wirku odwiedziła nas Pani Naczelnik Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Mirosława Gamba, która w imieniu Pani Prezydent Miasta Ruda Sląska wręczyła dzieciom dyplomy i przywiozła prezenty.

Najmłodsi najstarszym

Już po raz drugi naszymi Gośćmi w Orzegowie byli Pensjonariusze  pobliskiego Domu Pomocy Społecznej "Senior". Tym razem dzieci z opiekunami przedstawiły program przygotowany z okazji Dnia Babci i Dziadka. 

Naszym "przyszywanym" Babciom i Dziadkom bardzo się podobało. Wszyscy byliśmy bardzo wzruszeni.... 

Prosimy o wzięcie udziału w ankiecie

https://rudaslaska.com.pl/i,ruda-slaska-chce-rozwijac-e-uslugi,100,1262175.html

Święta, święta i po świetach

Najmłodsi najstarszym

15 grudnia br. gościliśmy w Orzegowie bardzo szacownych gości: Panią Dyrektor i Pensjonariuszy Domu Opieki "Senior". 

Dzieci z grupy 3 - latków przedstawiły jasełka. Było to bardzo wzruszające wydarzenie.
Dzieci grały na instrumentach i śpiewały kolędy razem z gośćmi. Zostały nagrodzone dużymi brawami a naszych gości zaprosiły ponownie na Dzień Babci i Dziadka
Choinki czar

Dzień Górnika

Bardzo dziękujemy Panom Górnikom za wspólną zabawę

 

Pożegnanie absolwentów - rocznik 2016

W sierpniu w naszych żłobeczkach popłynęła niejedna łezka wruszenia. Żegnanie dzieci, które były z nami nieraz kilka lat to bardzo duże przeżycie dla personelu. Żegnaliśmy ich z dumą i żalem. Życzymy wszystkim naszym absolwentów aby w przedszkolach wspaniale się uczyli i bawili.

 

Festyn 2016

Serdecznie dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę

inne zdjęcia w galerii

w

 

 

 

Otwarcie nowych 16 miejsc żłobkowych w Orzegowie

http://rudaslaska.com.pl/i,zlobek-zwiekszyl-liczbe-miejsc-dla-dzieci,200274,1157085.html

Jesienne dni otwarte 2015

20 i 26 października w naszych żłobeczkach odbyły się Jesienne Dni Otwarte dla rodziców starszaczków.

Rodzice mieli okazję zobaczyć w jakich zajęciach uczestniczą ich pociechy, bardziej zapoznać się ze sobą nawzajem i personelem żłobka oraz przyrządzić wraz z dziećmi sałatkę owocową.

Bardzo dziękujemy rodzicom za wspólną zabawę.

Zdjęcia do pobrania w galerii.

 

 

 

 

 

 

 

Warsztaty żywieniowe dla Rodziców

 

 Uwaga! Uwaga!

 

W dniach:

20 października w Orzegowie,

26 października w Wirku

o godzinie 16,30 odbędą się warsztaty dla Rodziców dzieci korzystających ze żłobka na temat żywienia kobiet w ciąży i dzieci do lat trzech.

Warsztaty będzie prowadził dietetyk w ramach programu " 1000 pierwszych dni dla zdrowia"

 

Geny to nie wszystko. Zadbaj o przyszłość swojego dziecka.

Czy wiesz, że geny tylko częściowo determinują zdrowie Twojego dziecka? Pierwszych 1000 dni (tzn. okres ciąży i pierwsze lata życia dziecka) to wyjątkowy czas, w którym masz realny wpływ na jakość jego życia teraz i … w przyszłości. Dzięki prawidłowemu żywieniu programujesz zdrowie dziecka na kolejne lata.

Więcej informacji na temat programu na stronie:

http://www.1000dni.pl/

 

Z A P R A S Z A M Y

Festyn 2015

 

Bardzo dziękujemy Dzieciom i Ich Rodzinkom za udział w festynie, za wspólną zabawę, za to że pomimo niepewnej pogody dopisała frekwencja :)

Reszta zdjęć w galerii. Osoby zainteresowane jeszcze większą ilością zdjęć prosimy o przyniesienie płytki do nagrania.

 

Napisali o nas:

 

 

http://rudaslaska.com.pl/p,s,200120,o,informacje_galeria,strona,1,id_informacji,1107522.html#galeria

 

 

I pokazali na sam koniec "Wydarzeń: od 17,10 minuty

 

http://www.sferatv.pl/vod/informacyjne/wydarzenia/12107-wydarzenia-22-czerwca-2015

 

 

 

Festyn 2015

 

 

 

Wywiad z dyrektorką żłobka, który ukazał się 26.11.2014 na stronie rudaslaska.com

Stawiamy na rodzinną atmosferę – Jolanta Włoś, Żłobek Miejski w Rudzie Śląskiej

Rozmawiamy z Jolantą Włoś, dyrektor Żłobka Miejskiego w Rudzie Śląskiej – Wirku i Orzegowie.

 

Proszę opowiedzieć o prowadzonej placówce.

Żłobek Miejski w Rudzie Śląskiej powstał w roku 2007. Na początku placówka liczyła 45 miejsc, mieściła się tylko w dzielnicy Orzegów. Następnie udało nam się pozyskać nowe pomieszczenia i liczba miejsc powiększyła się do 55. W roku 2009 mogliśmy zająć dodatkowo budynek w Wirku przy ulicy 1 Maja 286. Na dzień dzisiejszy mamy 93 miejsca żłobkowe - 45 w Wirku i 48 w Orzegowie. W Rudzie Śląskiej działa jeszcze jeden Żłobek Miejski „Misiakowo” przy ul. Kościelnej, gdzie na dzieci czeka 45 miejsc, co daje w sumie liczbę 138 miejsc żłobkowych w Rudzie Śląskiej.

 

Jak wygląda kwestia przyjęć do żłobka?

Zapisywać dzieci można przez cały rok, osobiście lub telefonicznie. Należy to uczynić jak najwcześniej. Od 2007 roku prowadzimy zapisy mam będących w ciąży. Taka decyzja spowodowana była potrzebą oczekujących. Rodzice domagali się takich zmian, gdyż w ościennych miastach wprowadzono już to rozwiązanie i sprawdzało się. Mama może zapisać swoje dziecko, które jeszcze nie przyszło na świat. Pamiętać musi później jedynie o tym, aby po porodzie uaktualnić dane o imię dziecka i datę urodzenia.

 

Jak długo trzeba czekać na miejsce w żłobku?

Dzisiaj zainteresowanie rodziców opieką żłobkową jest ogromne. Odnoszę wrażenie, że w ostatnim czasie nawet wzrasta. Jest to być może spowodowane tym, że zmienia się stereotyp żłobka. Kiedyś żłobki uważane były za przechowalnie dzieci, gdzie nie wiadomo było, co się z naszymi dziećmi dzieje. Dziś żłobki są miejscami otwartymi dla rodziców. Prowadzimy zajęcia otwarte, spotkania dla rodziców. Żeby dziecko dostało się do nas, trzeba zapisać się na listę. W tej chwili liczba zapisanych na nią wynosi ponad 200, z uwzględnieniem, że niektóre osoby zapisują dziecko „na zapas”. Trzeba wpisać się jak najszybciej, by otrzymać miejsce, najlepiej już podczas ciąży.

 

Jak wyglądają zajęcia z takimi maluchami?

Zajmujemy się nie tylko opieką nad dzieckiem, ale również wszechstronnym wspomaganiem rozwoju. Prowadzimy dla dzieci zajęcia dydaktyczne dostosowane do ich wieku. Są to różnego rodzaju zabawy konstrukcyjne, tematyczne, dydaktyczne, zajęcia mające na celu rozwój małej i dużej motoryki, a także zajęcia przy muzyce z elementami rytmiki. Kształtujemy prawidłowe nawyki higieniczne i porządkowe. Dzieci mają kontakt ze sztuką w formie przedstawień, organizujemy dla nich spotkania z ciekawymi osobami. Dla przykładu z okazji Barbórki dzieci odwiedzi górnik, który opowie, na czym polega jego praca, maluchy zobaczą jego ubiór, akcesoria, będą mogły dotknąć węgla. To dla nich duże przeżycie. W czerwcu tego roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy z okazji „Święta Rodziny” (połączonego Dnia Dziecka, Dnia Matki i Dnia Ojca) festyn integrujący rodziny, które korzystają ze żłobków w Wirku i Orzegowie. Wszyscy świetnie się bawili, a „gwoździem programu” była bajka „Królewna Śnieżka”, w której występowali rodzice i personel żłobka. Pracuje u nas wykwalifikowany, dobrze wykształcony personel, który jest przygotowany do tej pracy, ale przede wszystkim stawiamy w żłobku na dobrą atmosferę. Musi tu panować iście rodzinny klimat, żeby dziecko czuło się tu jak w domu. Istnieje taka „tradycja żłobkowa”, wedle której dzieci zwracają się do opiekunek „ciociu”. To pomaga w tworzeniu tej rodzinnej atmosfery. Czasami nawet rodzice żartobliwie też mówią do nas „ciociu”. Nikomu to nie przeszkadza, jest to wręcz forma budowania więzi między nami, dziećmi i rodzicami po to, żeby wspólnie stworzyć jak najlepsze warunki. Chcemy, by dziecko jak najmniej odczuło rozłąkę z najbliższymi.

 

Efekty widać chyba w późniejszej reakcji dzieci, które radośnie chcą wracać na drugi dzień do żłobka.

Tak, jak najbardziej. Choć na początku zawsze trzeba przejść z maluchem okres adaptacji. Jest to czas niezwykle trudny, wymagający wyjątkowej wrażliwości ze strony rodziców jak i naszej. Każde dziecko ten okres przechodzi inaczej, u każdego wymaga on innego czasu. Wynosi on od paru dni nawet do paru tygodni. Adaptacja do środowiska zależy od charakteru dziecka. To zauważa się już w najmłodszych latach życia. Wtedy też mogą występować niepożądane reakcje typu płacz, żal, różne zaburzenia zachowania, brak apetytu. Nasza rola polega na tym, by zainteresować dziecko zabawą i otoczeniem, okazać czułość, aby jak najkrócej to wszystko trwało. Potem już jest dobrze, niejednokrotnie nawet dzieci nie chcą wracać do domu, bo tak dobrze się bawią i czują. To jest dla nas najlepsza nagroda.

 

Jak wyglądają grupy pod względem wiekowym i ilościowym?

Liczebność grupy wzrasta wraz z wiekiem maluchów. Grupy niemowlęce, w których przebywają dzieci do 1 roku życia, liczą 8-10 dzieci, w grupach średnich (od 1 do 2 roku życia) jest 15-20 dzieci, zaś grupy starszaków, czyli już prawie naszych absolwentów, liczą po 20 maluchów.

 

Uważa Pani, że brakuje w mieście żłobków?

Tak, ciągle brakuje. Nie ma żłobka w dzielnicach południowych – Bykowinie, Halembie, Kochłowicach. Funkcjonuje tam jedynie żłobek niepubliczny. Dlatego tak bardzo oblegany jest żłobek na Wirku. Tutaj mamy największą liczbę chętnych.

 

Powstaje coraz więcej placówek niepublicznych. Myśli Pani, że tam opieka jest także na dobrym poziomie? Można te żłobki polecić jako opcjonalne miejsca opieki dla maluchów?

Trudno jest mi wypowiadać się na temat prywatnych ośrodków. Dla rodzica najważniejsze jest sprawdzenie, czy ten żłobek widnieje w Miejskim Rejestrze Żłobków i Klubów Dziecięcych. Od 2011 roku miasto ma obowiązek prowadzenia takiej listy. Jeżeli miejsce, które nas interesuje, jest tam zarejestrowane, to znaczy, że spełniło wymogi ustawowe. Jeżeli rodzice mają wątpliwości co do jakości placówki oprócz odwiedzin w takim miejscu, przyglądania się i rozmów z personelem, powinni sprawdzić ów rejestr. To powinno rozwiać ich obawy.

 

Jak kształtują się opłaty w publicznym żłobku?

Od roku w Miejskim Żłobku płaci się wyłącznie za konkretne godziny pobytu dziecka. Są to niskie opłaty, gdyż wynoszą jedynie 1,50zł za godzinę. Za czas, w których dziecko nie uczestniczy w zajęciach, na przykład z powodu choroby, rodzice otrzymują zwrot pieniędzy w następnym miesiącu. Opłaty wyliczane są na podstawie deklaracji składanych przez rodziców na początku roku. Jeżeli dziecko chodziłoby cały miesiąc, opłata wynosiłaby 400zł. Ponieważ u tak małych dzieci niestety dosyć często występuje absencja chorobowa, ta opłata kształtuje się wraz z jedzeniem w okolicach 250zł na miesiąc. Stawka żywieniowa wynosi 5,50zł na dzień od pierwszego roku życia, zaś u niemowlaków i dzieci ze specjalną dietą maksymalny koszt żywienia może wynosić 7,50zł.

 

Czy można jeszcze liczyć na jakieś wolne miejsce w Państwa żłobku?

Przyjęcia odbywają się raz w roku, we wrześniu, kiedy starszaki odchodzą do przedszkoli. Wtedy miejsca zapełniają dzieci oczekujące na listach. Wobec tego u nas nie ma czegoś takiego jak wolne miejsca, gdyż są one na bieżąco uzupełniane. Najważniejsza rada dla rodziców, to zapisać swoją pociechę do żłobka jak najwcześniej.

 

Czego by Pani sobie życzyła dla żłobka?

Może nie sobie a rodzicom życzyłabym, by w mieście powstało jeszcze więcej miejsc żłobkowych po to, żeby dostęp do nich był coraz łatwiejszy.

 

Tego życzę placówkom i wszystkim oczekującym na miejsce w żłobku rodzicom. Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję.

(Barbara Pilocik)